Wielu rodziców, nawet jeśli decydują się na wyłączne karmienie piersią, w pewnym momencie wprowadza karmienie butelką. Podawanie mleka kobiecego z butelki nazywa się „karmieniem piersią inaczej” – w skrócie KPI. Czasem jest to konieczność, a czasem wynika z wyboru. Możesz karmić butelką okazjonalnie, możesz głównie lub wyłącznie w ten sposób. Dowiedz się, jak odciągać mleko, i jak wygląda responsywne karmienie butelką.
Odciąganie mleka z piersi
Mleko można odciągać ręcznie lub za pomocą laktatora – urządzenia z ręczną lub elektryczną pompką, które masuje pierś i w ten sposób stymuluje wypływ mleka. Istnieją również kolektory: buteleczki wykonane z silikonu, które działają na zasadzie podciśnienia. Nie każdy sposób będzie efektywny u każdego. Można połączyć ręczne odciąganie z odciąganiem laktatorem, najpierw masując pierś ręką, a kiedy pojawią się pierwsze krople, zmienić na laktator.
Skuteczne odciąganie mleka
Przed rozpoczęciem odciągania umyj ręce i wyparz lub zdezynfekuj przedmioty, których będziesz używać: pojemnik na odciągnięte mleko oraz laktator, jeśli z niego korzystasz. Dla skutecznego odciągania kluczowa jest oksytocyna: hormon, który wydziela się, kiedy jesteśmy zrelaksowani i w komfortowej sytuacji. Możesz przyjrzeć się poniższej liście i wybrać jedną lub więcej rzeczy, które Ci pomagają:
– oglądanie filmu, serialu
– słuchanie muzyki
– książka lub audiobook
– kubek ciepłej herbaty
– oglądanie dziecka na zdjęciach lub nagraniach
– wąchanie czy dotykanie ubranek, kocyków dziecka
– ciepła kąpiel lub prysznic przed odciąganiem
– ciepły okład (termofor) na piersi
– pachnąca świeczka
– zaciemniony pokój.
Ręczne odciąganie mleka
Dla wielu kobiet ręczne odciąganie jest najbardziej efektywną metodą. Potrzebujesz do tego jedynie wyparzonego pojemnika na mleko oraz pieluszki lub niewielkiego ręcznika na wypadek niekontrolowanego wycieku.
1. Ułóż kciuk i palec wskazujący w kształt litery C.
2. Ułóż dłoń na piersi kilka centymetrów od sutka. Za pierwszym razem, być może, będziesz musiała parę razy zmienić ułożenie dłoni, aby znaleźć odpowiednie miejsce.
3. Rytmicznie zbliżaj do siebie palce, uciskając pierś, aż zobaczysz pierwsze krople mleka.
Pamiętaj, że kanaliki mlekowe rozmieszczone są wokół sutka promieniście, jak płatki kwiatów. Dlatego podczas odciągania zmieniamy ułożenie palców, tak jakbyś chciała pogłaskać wszystkie płatki.
Więcej o sposobach odciągania mleka i zwiększaniu skuteczności odciągania przeczytasz w artykule Karmienie piersią – inaczej? Odciąganie mleka kobiecego
Przechowywanie odciągniętego mleka
Kiedy odciągnęłaś już porcję mleka, możesz od razu podać ją dziecku albo przechować na później.
Jak długo można przechowywać mleko?
– w temperaturze pokojowej: do 6 godzin w zamkniętym szczelnie pojemniku w temp. 22°C lub niższej
– w lodówce: do 5 dni w lodówce w temperaturze 4°C lub niższej – umieść pojemnik na półce, nie na drzwiach lodówki
– w zamrażarce: do 6 miesięcy w temperaturze -18°C lub niższej.
Pamiętaj, że czasy nie sumują się. Jeśli mleko stało 4 godziny w temperaturze pokojowej, to schłodzenie nie wydłuży jego przydatności do 5 dni. Gdy planujesz schłodzić lub zamrozić porcję mleka, zrób to możliwie jak najszybciej dla zachowania okresu przydatności do spożycia. Jeśli chcesz zamrozić większą porcję, możesz zebrać mleko z 24 godzin, chłodząc je tuż po odciągnięciu. Kolejne odciągnięte porcje należy schładzać przed zmieszaniem.
Pojemniki na odciągnięte mleko
Mogą być jedno- lub wielorazowe. Nie ma potrzeby kupować specjalnych pojemników do przechowywania mleka: nada się każdy zamykany pojemnik z atestem do kontaktu z żywnością, który można zdezynfekować. Przed użyciem wyparz lub wysterylizuj pojemnik na mleko. Kiedy je wlejesz, zamknij szczelnie pojemnik i naklej aktualną datę.
Przygotowanie mleka
Mleko z lodówki może być podgrzane w podgrzewaczu do butelek, w kąpieli wodnej lub podane bez podgrzewania. Zamrożone mleko najlepiej przenieść do lodówki minimum 12 godzin przed użyciem.
Więcej na temat przechowywania i podawania mleka przeczytasz w artykule Karmienie mlekiem mamy: przechowywanie i podawanie pokarmu
Karmienie na żądanie
Wiemy obecnie, że wszystkie niemowlęta mają podobne potrzeby w zakresie bliskości czy sensoryki. Różnią się jednak między sobą wielkością, apetytem, pojemnością żołądka, temperamentem. Powyższe potrzeby oraz różnice uwzględnia karmienie na żądanie, zwane także karmieniem responsywnym lub sterowanym przez dziecko (baby-led). Takie podejście zakłada – po pierwsze: dostosowanie częstotliwości karmień do potrzeb dziecka, i po drugie, karmienie w tempie ustalanym przez malucha. Stosujemy je bez względu na to, w jakiej formie i jakie mleko otrzymuje dziecko.
Podając butelkę, pozwól dziecku przerwać lub zakończyć karmienie w dowolnym momencie. Nie musisz zachęcać niemowlęcia, by zjadło całą porcję. Jeśli jednak po karmieniu maluch wydaje się nadal głodny: kręci głową, otwiera szeroko usta, ssie piąstki – zaproponuj kolejną, niewielką porcję mleka.
Obserwując dziecko podczas karmienia, możemy dostosować się do jego indywidualnych potrzeb i zrobić krótką przerwę. Oznaką tego, że dziecko jej potrzebuje, może być:
– marszczenie czoła
– nagłe szerokie otwarcie oczu
– głośne przełknięcie
– rozcapierzenie palców dłoni
– kręcenie głową, odwracanie się od butelki
– zapadnięcie w sen
– rozluźnienie ust, mleko wyciekające kącikiem.
Jak karmić butelką?
Podczas karmienia butelką trzymamy dziecko na rękach w pozycji półleżącej, pamiętając o podparciu szyi. Przekazujemy niemowlęciu inicjatywę, podobnie jak przy karmieniu piersią. Dotykając smoczkiem butelki warg dziecka, dajemy sygnał do otwarcia buzi i dopiero wtedy wsuwamy mu smoczek do ust tak, by koniec dotykał podniebienia. Kiedy łączysz karmienie butelką z karmieniem piersią, szczególnie istotne jest, by wybrać smoczek o szerokiej podstawie, który zachęca do szerokiego otwarcia ust, i powolnym wypływie.
Na początku karmienia podtrzymujemy butelkę prawie poziomo, lekko unosząc od strony dna. W trakcie kiedy dziecko je, obserwujemy poziom mleka i zmieniamy kąt ułożenia butelki. W smoczku nie powinno być powietrza, ale nie musi być on całkowicie wypełniony mlekiem. Mleko płynie wówczas wtedy, kiedy dziecko ssie, nie za sprawą grawitacji. W ten sposób zapobiegamy temu, że dziecko zacznie się krztusić czy zje więcej, niż potrzebuje.
Bezpieczeństwo podczas karmienia butelką
Ze względu na ryzyko zadławienia nie podajemy butelki w ruchu: podczas jazdy samochodem, wózkiem, bujania na huśtawce, leżaczku, bujaczku, hamaku czy w kołysce. Podczas karmienia nigdy nie zostawiajmy dziecka samego, bez nadzoru osoby dorosłej.
Bliskość i bezpieczeństwo
Naturalne dla naszego gatunku jest, że akt karmienia pozwala nie tylko zaspokoić głód i pragnienie, ale także potrzebę bliskości, dotyku oraz stymulacji sensorycznej. To wszystko można zapewnić dziecku również podczas karmienia mlekiem z butelki.
Do karmienia weź dziecko na ręce, rozwiń je przedtem z kocyka czy rożka, odsłoń dłonie i głowę. Jeśli w trakcie karmienia robisz przerwę, możesz zmienić ramię, na którym trzymasz dziecko, podając butelkę „z drugiej strony”. Badania naukowe wskazują również na pozytywny wpływ kontaktu skóra do skóry, który stymuluje rozwój mózgu niemowlęcia oraz pozytywnie wpływa na więź z karmiącym opiekunem.
Dodaj komentarz