W głowach przyszłych rodziców pojawia się wiele pytań, szczególnie jeśli spodziewają się pierwszego dziecka. Szkoła rodzenia i przede wszystkim dylemat: czy warto do niej iść – mogą budzić wątpliwości. Jeśli czujesz, że to dotyczy i ciebie, czytaj dalej.
Być może uważasz, że szkoła rodzenia nie jest potrzebna do tego, żeby urodzić dziecko. I masz rację: rzeczywiście, przez tysiące lat dzieci przychodziły na świat, chociaż rodzące nie uczęszczały wcześniej na specjalne zajęcia. Szkoła rodzenia nie jest więc obowiązkowa, przydaje się jednak, bo pomaga przygotować się emocjonalnie i fizycznie na poród oraz połóg. Obecnie coraz częściej podkreśla się korzystny wpływ, jaki na przebieg porodu oraz dobrostan dziecka może mieć samopoczucie i nastawienie mamy. Dodatkowo, jeśli na zajęcia będziesz chodzić z partnerem, wówczas i on może poczuć się pewniej w tej nowej sytuacji oraz lepiej zrozumieć swoją rolę przed porodem, w jego trakcie oraz w czasie połogu.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szkoły rodzenia
Wybierając szkołę rodzenia, zacznij od określenia swojego budżetu. To, ile kosztuje dana szkoła rodzenia, zwykle ma duży wpływ na decyzję. Niektóre szkoły rodzenia, w tym wiele przyszpitalnych, prowadzą położne w ramach edukacji przedporodowej ciężarnych, którą opłaca NFZ. Te szkoły będą dla ciebie bezpłatne, ponieważ każda przyszła mam jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym. Darmowe materiały możesz też znaleźć w internecie. Możesz także wybrać szkołę rodzenia stacjonarną lub online, gdzie udział w zajęciach jest odpłatny. Warto porównać opcje nie tylko pod kątem kosztów, ale też oferowanych zajęć i specjalistów, którzy je prowadzą. Zwróć uwagę na to, czy szkoła rodzenia, którą rozważasz, ma wygodną dla ciebie lokalizację: blisko domu lub z dobrym dojazdem. Warto spytać, jakiej wielkości są grupy w danej szkole. Jeśli masz wiele pytań i oczekujesz bardziej indywidualnego traktowania, być może będziesz czuć się pewniej w kameralnym gronie. Większe grupy są lepsze dla osób, które w szkole rodzenia szukają nie tylko wiedzy, ale i znajomych.
Kto uczy w szkole rodzenia? Zazwyczaj zajęcia prowadzone są przez położne, które skupiają się na zagadnieniach związanych z porodem i połogiem oraz pielęgnacją noworodka. W niektórych szkołach w ramach kursu dostępne są także spotkania z fizjoterapeutami, psychologami, doradcami laktacyjnymi, konsultantami chustonoszenia itd. Przed podjęciem decyzji zastanów się nad swoimi priorytetami i potrzebami.
Przeczytaj także: Między medycyną a naturą – ciąża pod opieką położnej
Jak wygląda program szkoły rodzenia
Czego nauczy cię szkoła rodzenia? Na zajęciach powinnaś dowiedzieć się, jakie są oznaki nadchodzącego porodu, w jaki sposób przebiega poród naturalny oraz jak radzić sobie z bólem. Będziesz wiedzieć, czego się spodziewać w połogu i jak opiekować się noworodkiem. Niektóre szkoły rodzenia zapewniają też informacje o okolicznych szpitalach i domach narodzin. Czasem możliwe są odwiedziny na oddziale i obejrzenie sal porodowych. Masz także szansę poznać innych rodziców, którzy spodziewają się dziecka w podobnym terminie – może to będzie początek pięknej przyjaźni?
Kiedy się zapisać?
Najlepiej iść do szkoły rodzenia w drugim trymestrze ciąży lub na początku trzeciego. Czasem podaje się przedział od piątego do ósmego miesiąca jako ten, w którym warto zacząć chodzić do szkoły rodzenia. Fakt, że większość przyszłych mam czuje się wtedy najlepiej, dolegliwości pierwszego trymestru już im nie dokuczają, a rosnący brzuszek jeszcze tak nie ogranicza mobilności. Jednak jeśli zdecydujesz się na refundowaną szkołę rodzenia (na NFZ), zapisać się możesz do niej dopiero po 21. tygodniu. Prywatne firmy nie tworzą takich ograniczeń i możesz sama zdecydować o terminie zapisu. Jednak te najpopularniejsze miejsca mają często rezerwacje na kilka miesięcy do przodu, więc lepiej nie czekać z tym do ostatniej chwili.
Poród rządzi się swoimi prawami, ale są w nim rzeczy, na które możesz mieć wpływ. Autorska metoda Błękitnego Porodu pomoże ci urodzić w poczuciu bezpieczeństwa i wiary we własne siły, niezależnie od okoliczności.
Ile trwa kurs?
To, ile trwa szkoła rodzenia, zależy od placówki. Zwykle spotkania odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu przez miesiąc albo dwa. Każde spotkanie trwa 60–120 minut. Istnieją też szkoły rodzenia organizujące intensywne kursy weekendowe. Taki kurs zajmuje dwa lub trzy weekendy, podczas których należy się spodziewać nawet kilkudziesięciu godzin zajęć. W niektórych dużych miastach dostępne są spotkania szkoły rodzenia w domu. Są też internetowe szkoły rodzenia, a oferowane przez nie kursy zwykle trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Zazwyczaj szkoła rodzenia na swojej stronie podaje liczbę godzin kursu.
Ile kosztuje szkoła rodzenia?
Opłata za szkołę rodzenia różni się w zależności od tego, czy prowadzi ją placówka prywatna, czy państwowa, oraz czy miejsce jest popularne. Kurs kosztuje zwykle od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za całość. W niektórych miejscach partner lub osoba towarzysząca mogą przyjść bez dodatkowych opłat, w innych płaci się od osoby albo od pary. Refundowana szkoła rodzenia (na NFZ) nie kosztuje nic, jednak czasem uczestnictwo w niej wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Niektóre duże miasta finansują szkoły rodzenia przy szpitalach albo w klubach rodziców – wtedy wszelkie koszty ponosi samorząd, a zajęcia odbywają się bezpłatnie.
Szkoła rodzenia online: czy warto?
Internetowa szkoła rodzenia – dla niektórych to kuszące rozwiązanie… albo jedyne dostępne. W przypadku zagrożonej, „leżącej” ciąży lub w innych sytuacjach utrudniających lub uniemożliwiających wychodzenie z domu szkoła rodzenia online to wybawienie. Umożliwia realizację programu krok po kroku we własnych czterech kątach. Jeśli zajęcia nie odbywają się na żywo, możesz nawet siedzieć w piżamie! Zalety takiej formy zdobywania wiedzy są niezaprzeczalne. Wady? Niektóre zagadnienia łatwiej omówić czy przećwiczyć na żywo, jednak większość nie wymaga fizycznej obecności w szkole rodzenia. Dlatego jeśli czujesz, że to opcja dla ciebie, to śmiało z niej korzystaj!
Skorzystaj z Błękitnej Szkoły Ciąży i Rodzenia. Weź ciążę i poród w swoje ręce!
Mamy nadzieję, że jesteś już teraz bliżej podjęcia decyzji, czy warto iść do szkoły rodzenia. Jeśli nadal się zastanawiasz, podziel się z nami wątpliwościami. Może wspólnie je rozwiejemy?
Dodaj komentarz