Dzieci w sytuacjach napięcia i zagrożenia potrzebują oparcia w dorosłych. Tymczasem wyzwaniem jest już dbanie o własny wewnętrzny spokój. Czy są gotowe źródła, które ułatwią nam zaspokojenie dziecięcej ciekawości i potrzeby bezpieczeństwa?
Dieta informacyjna, wyłączenie pobudzającego tła w postaci telewizora czy radia, ograniczenie swojego kontaktu z rozdzierającymi serce obrazami to pierwsze kroki naprzód. W tych okolicznościach warto się zastanowić nad tym, jak oswoić dzieci z nową sytuacją i uwrażliwić je na krzywdę Ukraińców, a jednocześnie nie zalać ich trudnymi emocjami, lękiem i napięciem. Pomocne będą dobre materiały przeznaczone dla najmłodszych, takie jak książki opisane w portalu edukacyjnym TupTupTup:
Książki dla najmłodszych – portal TupTupTup
Wiele osób czuje się przygniecionych bezsilnością wobec nieszczęścia ukraińskich uchodźców (bo chciałyby móc coś zrobić, a nie są w stanie) lub poczuciem winy (bo pomagają we własnym odczuciu za mało, nie mając po prostu sił i możliwości, by robić coś więcej). Warto też zastanowić się nad tym, na jaką pomoc możemy sobie pozwolić, żeby jednocześnie być w stanie funkcjonować w życiu rodzinnym, zawodowym.
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mają większą świadomość otaczającego je świata niż maluchy. Mogą zadawać pytania, na które trudno znaleźć proste odpowiedzi. Mogą też nie pytać, ale chłonąć nastroje, przypadkowo zasłyszane rozmowy i audycje radiowe, obrazy z telewizji, gazet i internetu. To ważne, by oferować im dobre źródła wiedzy, które pomogą zrozumieć sytuację. Dzieci mają kontakt z przeróżnymi treściami i informacjami, ale ich odbiór zależy w dużej mierze od tego, jakie postawy, wartości i emocjonalne tło obserwują u ważnych dla siebie dorosłych.
Dla dzieci powyżej szóstego roku życia polecamy bajkę „Żyrafa na rowerze” autorstwa Rafała Witka, zilustrowaną przez Joannę Rusinek. Bajka jest wykonana w technice kamishibai, czyli czytanego tekstu z planszami ilustracji, które zarejestrowano w formie filmiku.
Edukacja Globalna – Żyrafa na rowerze
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przygotowała niespełna 13-minutowy film, który wyjaśni dzieciom wczesnoszkolnym, dlaczego w Ukrainie trwa wojna, co to znaczy dla Polski, czym jest Unia Europejska i sojusz NATO. Fundacja przygotowała też przykładowe pytania i tematy, o których można porozmawiać po obejrzeniu tego filmu. Taki materiał to nie tylko wsparcie informacyjne, ale także emocjonalne. Film można wykorzystać w domu, ale też w szkole, posiłkując się gotowym scenariuszem do druku.
Dodaj komentarz