Spektrum autyzmu, zespół Aspergera – pewnie nieraz słyszałaś te określenia. Przeczytaj o tym, kto, kiedy i jak może zdiagnozować autyzm u dziecka, a także co może niepokoić w rozwoju malucha.
Czym jest autyzm? To zaburzenie neurorozwojowe, które wpływa na całościowe funkcjonowanie danej osoby. Autyzm nie jest chorobą, określa się go mianem spektrum, bo w ten sposób lepiej obrazujemy, jak różnorodne są osoby z autyzmem. Nie wiemy, co powoduje autyzm – po części wpływ mają czynniki genetyczne, po części środowiskowe, których jeszcze nie udało się jednoznacznie wyodrębnić. Na stronie fundacji Synapsis znajdziesz więcej informacji na ten temat:
https://synapsis.org.pl/autyzm/czym-jest-autyzm/definicja-autyzmu/
Kiedy podejrzewać autyzm? Niemowlęta czy roczniaki rozwijają się dynamicznie i każde w swoim tempie, jednak pewne zachowania mogą być objawem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Są to m.in. unikanie kontaktu wzrokowego, niereagowanie na imię, ignorowanie innych ludzi, niewskazywanie palcem, opóźniony rozwój mowy. Problemy można zauważyć już u dzieci w wieku kilkunastu miesięcy. Więcej potencjalnie niepokojących zachowań wymienia na swoim blogu Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, lekarka pediatra.
https://mamapediatra.pl/2018/11/29/autyzm/
Jeśli coś niepokoi cię w zachowaniu dziecka – nie czekaj, skonsultuj się ze specjalistą. Możesz umówić się na rozmowę z psychologiem w lokalnej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Taka konsultacja jest bezpłatna. Pediatra dziecka na wizycie może wystawić skierowanie do poradni dla osób z autyzmem dziecięcym. Wiele placówek oferujących diagnozę działa w ramach kontraktu z NFZ i za wizyty nie trzeba wtedy płacić. Specjaliści są zgodni co do tego, że im wcześniej nastąpi rozpoznanie zaburzeń neurorozwojowych, tym lepiej dla dziecka.
Dodaj komentarz