Zdrowe, mocne i piękne ząbki bez śladu próchnicy? Chyba każdy rodzic chciałby, żeby dotyczyło to jego dziecka. Dobra wiadomość jest taka, że dbając o wykształcenie zdrowych nawyków i właściwą higienę jamy ustnej, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się ubytków na ząbkach mlecznych i stałych.
Podstawowym narzędziem walki z próchnicą jest szczotkowanie zębów. Kiedy zacząć myć dziecku ząbki? Najlepiej niedługo po narodzinach, chociaż wtedy będziemy po prostu czyścić dziąsła i język z resztek mleka. Z początku można używać nakładanej na palec silikonowej szczoteczki, żeby przyzwyczaić malucha do samego procesu i wyrobić dobry nawyk.
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52395,higiena-jamy-ustnej-malego-dziecka
Jak wybrać szczoteczkę do zębów dla dziecka? Kiedy w buzi niemowlaka pojawią się już zęby, sięgnijmy po szczoteczkę z włosia z niewielką główką, która pozwoli dotrzeć do każdego zakamarka w małej buzi. Niektóre dzieci chętniej będą używać szczoteczki sonicznej lub elektrycznej, inne polubią tradycyjną, ale z ulubionym bohaterem z bajki albo w ukochanym kolorze. Więcej na temat szczoteczek i mycia zębów dzieciom w rozmowie psycholożki Magdaleny Komsty z dentystką-ortodontką Katarzyną Wojtas:
https://www.wymagajace.pl/jak-dbac-o-zeby-niemowlaka-wywiad-z-dentystka-ortodontka/
Jaka pasta dla niemowlaka? Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zaleca używanie pasty z fluorem już od początku dbania o zęby. Ważne jest, żeby u małych dzieci stosować ją w minimalnej ilości – na szczoteczkę u najmłodszych (poniżej 3. roku życia) nakładamy dosłownie smugę pasty. Na swoim blogu lekarz dentysta Karolina Janowska-Kroner wyjaśnia, że jest to ilość wielkości ziarnka ryżu.
Trefliki i dobre nawyki. Zęby
Dodatkowe zajęcia z angielskiego, warsztaty przyrodnicze, balet czy karate – staramy się, by nasze przedszkolaki wszechstronnie się rozwijały, wspieramy ich rozwój emocjonalny i społeczny.
Często jednak to, co związane z ciałem, fizjologią zostaje w cieniu. Kolekcja Trefliki i dobre nawyki, dzięki konsultacji ze specjalistami, pomaga zatroszczyć się o dobre nawyki związane z ciałem i jego funkcjonowaniem w najbardziej podstawowym sensie.
Dobre nawyki to coś, co ułatwia życie nie tylko dzieciom, ale także rodzicom. To prosta droga do niewymuszonej samodzielności.
A Ty, co dobrego zrobiłeś dziś dla swojego ciała?
https://matkadentystka.pl/2015/08/pierwsza-pasta-do-zebow-co-z-tym-fluorem/
Polskie Towarzystwo Stomatologiczne uznaje, że pasta do zębów z fluorem to jeden z fundamentów walki z próchnicą. W paście dla najmłodszych dzieci powinno być minimum 1000 ppm fluoru, a dla maluchów powyżej 6. roku życia – 1450 ppm. Zęby szczotkujemy dwa razy dziennie przez minimum 2 minuty. Po myciu zębów nie należy płukać ust – wystarczy wypluć nadmiar spienionej podczas szczotkowania pasty.
https://pts.net.pl/fdi-pasta-z-fluorem-jednym-z-fundamentow-walki-z-prochnica/
A co, jeśli dziecko niechętnie myje zęby? Może dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie rodzinnego rytuału, podczas którego cała rodzina będzie zgodnie szorować zęby w rytm znanej wszystkim piosenki. Wszystkie chwyty dozwolone, byle zęby były porządnie umyte!
Czytaj więcej: Pierwsza wizyta u dentysty. Kiedy iść z dzieckiem do stomatologa?
bardzo fajny wpis 😉