Żółtaczka fizjologiczna u noworodków pojawia się zwykle w drugiej lub trzeciej dobie po urodzeniu. Niedojrzała wątroba dziecka nie radzi sobie z przetwarzaniem i wydalaniem żółtego barwnika (bilirubiny), co powoduje żółte zabarwienie skóry, błon śluzowych i białej części oka.
Zazwyczaj żółtaczka mija samoistnie po maksymalnie dwóch tygodniach od porodu. Akceptowalne stężenie bilirubiny pośredniej we krwi dziecka nie powinno przekraczać 12 mg/dl, a w przypadku noworodków karmionych piersią 17 mg/dl. Czasem pomiar wykonuje się specjalnym narzędziem, które nie wymaga pobrania krwi, a określa poziom bilirubiny przez skórę. Więcej na temat przyczyn i leczenia żółtaczki noworodków przeczytasz w tekście lekarz Dagmary Chmurzyńskiej-Rutkowskiej, lekarki działającej w internecie pod pseudonimem Mama Pediatra:
https://mamapediatra.pl/2017/03/01/zoltaczka-noworodka-dlaczego-jak-dlugo-leczenie/
Jak leczy się żółtaczkę noworodków? W większości przypadków ustępuje ona samoistnie i nie ma potrzeby podejmować specjalnych działań. Wystarczy karmić dziecko piersią na żądanie, bo im lepsze nawodnienie malucha, tym mniejsze szanse na wysoki poziom bilirubiny. Noworodek z żółtaczką może być senny, nie mieć apetytu, dlatego konieczne jest wybudzanie go i regularne przystawianie do piersi. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dzieci karmionych mieszanką.
W niektórych przypadkach żółtaczki noworodków wskazane jest naświetlanie skóry dziecka specjalnymi lampami emitującymi promienie UV. Fototerapia, czyli leczenie światłem, pomaga rozłożyć bilirubinę, dzięki czemu jej poziom we krwi się zmniejsza. W takich przypadkach warto pamiętać, by nadal często przystawiać dziecko do piersi. Dowiedziono, że dopajanie noworodka wodą lub glukozą nie jest sposobem na szybsze obniżenie wysokiego poziomu bilirubiny. Temat omawia szerzej położna Emilia Kosecka-Łysiak na swoim blogu „Mleczne Wsparcie”:
Witam, a co jeśli żółtaczka nie zniknie po 2 tygodniach? Córka była naświetlana w szpitalu przez 5 h