Pierwsze tygodnie karmienia piersią bywają frustrujące. Karmienie naturalne nierzadko okazuje się wcale nie tak naturalne, jak byśmy chciały. Trudno się dziwić – większość młodych rodziców pierwszy raz ma bliski kontakt z noworodkiem dopiero wtedy, gdy zajmuje się własnym dzieckiem. Wiele rzeczy w opiece nad maleństwem może wydawać się skomplikowane, dziwne i niepokojące, jeśli nie mamy wcześniejszych doświadczeń.
Poza początkową trudnością, która jest zupełnie naturalna, karmienie często wiąże się z obawami. Czy moje dziecko się najada? Czy karmienie trwa wystarczająco długo? Jak sprawdzić, czy dziecko zjadło? Jak sprawdzić, czy sobie pojadło? A może je za często lub za rzadko? Z pomocą przychodzi wiedza na temat wskaźników skutecznego karmienia piersią. Warto je poznać jeszcze przed porodem, warto też wrócić do nich, jeśli coś wzbudza twój niepokój.
Potrzebne informacje można znaleźć w artykułach autorstwa dr n. med Magdaleny Nehring-Gugulskiej, naukowczyni, która zajmuje się tematyką laktacji od wielu lat.
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/91038,wskazniki-skutecznego-karmienia
Hafija, czyli Agata Aleksandrowicz, przygotowała dla świeżo upieczonych rodziców artykuł omawiający wskaźniki skutecznego karmienia i dwie piguły wiedzy, które można wydrukować i zabrać ze sobą na porodówkę.
https://www.hafija.pl/2017/03/jak-nie-zabic-dziecka-piersia.html
Polecamy też bardziej obszerny tekst, który rozwiewa wątpliwości na temat czasu karmienia i obrazowo tłumaczy, jak wygląda efektywnie jedzący oraz najedzony noworodek.
Karmienie noworodka piersią może być bardzo łatwe i intuicyjne, ale nie zawsze takie jest. Jeśli czujesz, że coś nie jest w porządku, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wskaźniki skutecznego karmienia. Być może martwisz się, bo przyjęłaś niepoparte wiedzą, cudze przekonania o tym, jak karmienie powinno albo nie powinno wyglądać. Pamiętaj, że płacz dziecka nie zawsze oznacza głód. Czasami jest po prostu wyrazem żalu, że świat jest wielki i nieznany, a jedyne, co możemy zrobić, żeby ten żal ukoić, to po prostu być blisko.
Dodaj komentarz