Maluch, który bije, kopie, gryzie czy szczypie rodziców – czy jest agresywny, źle wychowany, rozpieszczony? Jak poradzić sobie z trudnymi zachowaniami dziecka? I przede wszystkim: co za nimi stoi?
– Małe dziecko, które bije rodzica, nie robi tego celowo – przekonuje psycholożka Diana Zalewska. W ten sposób maluchy wyrażają swoje emocje, zanim nauczą się je werbalizować. Krzyk, płacz, bicie na oślep, szczypanie, kopanie, rzucanie przedmiotami… To sposoby na pokazanie światu nie tylko złości czy smutku, ale i radości albo ekscytacji. Takie zachowania nie są przemocą, ponieważ dziecko nie ma wobec rodziców złych intencji ani przewagi fizycznej nad nimi.
https://dianazalewska.pl/co-zrobic-gdy-dziecko-bije-rodzica/
Jak postępować z kilkulatkiem, który nas atakuje? – Przede wszystkim pozostać dla niego fizycznie i emocjonalnie dostępnym – radzi Magdalena Boćko-Mysiorska, pedagożka. Mechanizm powstawania takich zachowań tłumaczy w artykule:
https://magdalenabockomysiorska.pl/reagowac-dziecko-bije/
Praktyczne wskazówki, co zrobić, kiedy dziecko bije, przedstawia na swoim blogu Zuza Skrzyńska, socjolożka i mama dwóch dziewczynek. Jej metoda to stosowanie tzw. siły ochronnej (złapanie dziecka za rękę czy nogę, odsunięcie go od siebie, jeśli gryzie czy pluje), a następnie odczekanie, aż dziecko będzie gotowe na rozmowę na temat zaistniałej sytuacji. Jej zdaniem, takie zachowania dzieci nie są agresją, a naturalną fazą rozwoju. Odradza także stosowanie kar.
https://zuzaskrzynska.com/dziecko-bije-szczypie-gryzie-jak-reagowac/
Powyższe teksty dotyczą małych, kilkuletnich dzieci. Jeśli dziecko jest starsze i nadal bije rodziców, inne dzieci lub… siebie – warto skonsultować się z psychologiem, by pomóc dziecku i sobie.
Dodaj komentarz