Karmienie piersią jest bez wątpienia z wielu względów korzystne dla niemowląt. Jednak kiedy dziecko ma już pierwsze ząbki i dbamy o ich higienę – mogą pojawić się wątpliwości dotyczące karmień nocnych. Czy picie mleka po wieczornym myciu zębów nie zaszkodzi maluchowi? Może to moment, żeby pomyśleć o odstawieniu go od piersi?
Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) karmienie piersią zaleca się kontynuować do drugich urodzin malucha albo dłużej. Z kolei Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) rekomenduje karmienie piersią co najmniej przez rok albo dłużej. Eksperci zgadzają się co do tego, że odstawienie powinno nastąpić wtedy, kiedy zarówno mama, jak i dziecko są na to gotowi, co może nastąpić w różnym czasie.
Jeśli chodzi o karmienia nocne i ich wpływ na próchnicę zębów mlecznych – doniesienia naukowe nie są zgodne. Faktem jest, że obecnie nie mamy żadnych dowodów na to, żeby mleko kobiece powodowało próchnicę. Co więcej, wiemy, że zawiera składniki działające antybakteryjnie. Dodatkowo mechanika karmienia piersią sprzyja temu, żeby mleko nie osadzało się na ząbkach dziecka.
Wyniki badań wskazują również na istotną rolę właściwej higieny jamy ustnej oraz na inne czynniki sprzyjające powstawaniu próchnicy (m.in. niewłaściwa dieta dziecka, palenie papierosów podczas ciąży przez matki, zaburzenia składu śliny, uwarunkowania genetyczne i inne). To każe przypuszczać, że karmienie piersią w nocy może w niektórych przypadkach sprzyjać problemom z próchnicą u dziecka – a w innych nie mieć wpływu na zdrowie zębów lub mieć korzystny wpływ. Analizuje to promotorka karmienia piersią Agata Aleksandrowicz, znana w internecie jako Hafija, na swoim wielokrotnie nagradzanym blogu:
https://www.hafija.pl/2016/04/karmienie-piersia-i-jego-wplyw-na-uzebienie-niemowlat-i-dzieci.html
Stanowisko Centrum Nauki o Laktacji, instytucji zajmującej się m.in. popularyzacją wiedzy o karmieniu piersią oraz kształceniem doradców laktacyjnych, opublikowane w 2017 r., podkreśla, że długie karmienie piersią lub mlekiem kobiecym jest ważnym elementem sprzyjającym zdrowiu populacji. Zwraca również uwagę, że osoby decydujące się na karmienie piersią przez ponad rok (tzw. długo karmiące) dbają o zdrowe żywienie rodziny, co automatycznie stawia ich dzieci w grupie zmniejszonego ryzyka próchnicy.
http://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2021/02/Prochnica-a-karmienie-piersia_2021.pdf
Podsumowując, można powiedzieć, że próchnica u dzieci karmionych piersią pojawia się pomimo karmienia, a nie z jego powodu, i jako taka nie powinna być powodem odstawienia. Zwraca na to uwagę autorka bloga „Mleczne Wsparcie”, położna Emilia Kosecka-Łysiak:
http://www.mlecznewsparcie.pl/2016/06/karmienie-piersia-a-prochnica/
Czy więc powinnaś zaprzestać nocnego karmienia w obawie przed próchnicą? Decyzja należy do ciebie, a do problemu najlepiej podejść indywidualnie, konsultując konkretny przypadek ze stomatologiem dziecięcym lub pedodontą. Kamila Wasiluk na swoim blogu „Mama Ortodonta” dzieli się swoimi doświadczeniami i wiedzą w tym zakresie:
https://mamaortodonta.pl/wplyw-karmienia-piersia-na-rozwoj-prochnicy-u-dziecka/
Dodaj komentarz