Właśnie dowiedziałaś się, że czeka cię planowe cesarskie cięcie. A może cesarką zakończył się poród naturalny i wiele rzeczy było dla ciebie niespodzianką? Tak czy inaczej, pewnie masz dużo pytań na temat porodu przez cesarskie cięcie. Na większość postaramy się odpowiedzieć, więc czytaj dalej.
Czym jest cesarskie cięcie?
Popularna anegdota mówi, że przez cesarskie cięcie przyszedł na świat Juliusz Cezar, jednak w rzeczywistości określenie pochodzi od łacińskiego czasownika caedare, czyli „ciąć”. Poród przez cesarskie cięcie polega na operacyjnym rozwiązaniu ciąży. Podczas zabiegu chirurgicznego rozcina się powłoki brzuszne, a następnie wyciąga dziecko lub dzieci z macicy. Kolejnym krokiem jest wydobycie łożyska oraz założenie szwów. Ile trwa taka cesarka? Można się zmieścić w godzinie. W Polsce operacyjnie rozwiązuje się rocznie 42,2% ciąż.
Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?
Cesarkę wykonuje się albo w trybie nagłym (do czego trudno się przygotować), albo w planowym. W tym drugim przypadku decyzję podejmuje prowadzący ciążę lekarz, od którego dostaniesz skierowanie na cesarskie cięcie. Ze skierowaniem idziesz do szpitala w celu ustalenia terminu operacji.
W zależności od zasad panujących w danej placówce na cesarskie cięcie musisz zgłosić się dzień wcześniej lub rano w dniu operacji. Szpital powinien poinformować o wymogach, które w nim obowiązują. W niektórych miejscach możliwe jest, by przy operacji obecna była bliska osoba. Inne pozwalają mamie i noworodkowi na kontakt skóra do skóry po cesarskim cięciu. Nie bój się pytać, bo zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka korzystne jest, byś czuła się poinformowana o wszystkim i zaopiekowana.
Jakie rzeczy zabrać ze sobą do szpitala?
Pewnie zastanawiasz się, co zabrać ze sobą do szpitala, kiedy czeka cię cesarka. Torba lub walizka w takim przypadku nie różni się wiele od tej, którą pakuje się, czekając na poród naturalny. Zabierz ze sobą rzeczy dla siebie i dziecka, a także dokumenty, kartę ciąży, wyniki badań i oczywiście skierowanie. Mamy, które mają za sobą cesarskie cięcie, podkreślają, że przydają się odpowiednie majtki poporodowe, z wysokim stanem, koniecznie przewiewne, oraz butelka z dzióbkiem lub bidon z rurką, które umożliwiają picie wody na leżąco. Wybierając obuwie do szpitala, postaw na gumowe lub piankowe klapki, które łatwo będzie umyć i które nie będą ślizgać się pod prysznicem.
Jak wygląda cesarskie cięcie
W szpitalu personel pomoże ci przygotować się do operacji. Bezpośrednio przed musisz być na czczo – czyli nie wolno ci jeść ani pić. Dostaniesz specjalny płyn do kąpieli i szpitalną koszulę. Płynem umyjesz podbrzusze, które powinno zostać wcześniej ogolone.
Na sali operacyjnej pierwszym krokiem będzie podanie znieczulenia. Najczęściej planowe cesarskie cięcie wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Anestezjolog zrobi małe nakłucie na twoich plecach i przez cienki cewnik poda lek znieczulający. Podczas operacji będziesz przytomna, nie będziesz tylko czuła bólu w dolnej połowie ciała (mniej więcej od pępka w dół). Po podaniu znieczulenia zostaniesz ułożona na wznak, brzuch zostanie zasłonięty parawanem i zdezynfekowany.
Jaki przebieg ma cesarskie cięcie? Ile to trwa? Cesarka to operacja, podczas której przecina się po kolei poszczególne warstwy powłok brzusznych: skórę, mięśnie, otrzewną, żeby zyskać dostęp do macicy. Po nacięciu macicy lekarz wykonujący cesarskie cięcie wyjmuje dziecko i przekazuje je neonatologowi, a następnie zakłada szwy.
Poród rządzi się swoimi prawami, ale są w nim rzeczy, na które możesz mieć wpływ. Autorska metoda Błękitnego Porodu pomoże ci urodzić w poczuciu bezpieczeństwa i wiary we własne siły, niezależnie od okoliczności.
Ile trwa cesarka?
Zazwyczaj operacja, jaką jest cesarskie cięcie, trwa około godziny. Samo dotarcie do dziecka i wyjęcie go z macicy zajmuje stosunkowo niewiele czasu, może to być nawet kilka minut. Najdłuższym i najbardziej pracochłonnym etapem jest opatrzenie macicy i założenie szwów. Nacięcie na brzuchu jest zwykle nieduże, ma kilkanaście centymetrów długości – to wystarczy, żeby zmieścić główkę dziecka. Po cięciu zostanie ci pozioma blizna, znajdująca się pod linią majtek.
Jak wygląda rekonwalescencja po cesarskim cięciu
Połóg po cesarce nieco się różni od połogu po naturalnym porodzie. Część procesu jest podobna, w końcu urodziłaś dziecko, jednak po operacji ciało zachowuje się inaczej. Przede wszystkim, gdy znieczulenie przestanie działać, poczujesz ból wokół rany po cesarskim cięciu. Jeśli karmisz piersią, ból stanie się bardziej dotkliwy, kiedy będziesz przystawiać dziecko. Odpowiedzialna jest za to oksytocyna, która przyspiesza obkurczanie się macicy.
Jeśli miałaś cesarskie cięcie w znieczuleniu podpajęczynówkowym, możliwe jest, że będziesz czuć się osłabiona, mieć dreszcze, wrażenie bezwładnych nóg. Często kobiety skarżą się na silny ból głowy. Po znieczuleniu ogólnym zdarzają się nudności, wymioty, ból gardła, ból głowy, ogólne osłabienie. Możesz poprosić o leki przeciwbólowe, większość z nich można przyjmować podczas laktacji.
Wczesna pionizacja po cesarskim cięciu jest ważna, bo zapobiega zakrzepom. Nie musisz się spieszyć, wstawaj w swoim tempie, jednak postaraj się wyprostować mimo dyskomfortu. Dzięki temu szybciej odzyskasz mobilność i sprawność. Dodatkowo po powrocie do domu możesz zdecydować się na wizytę fizjoterapeuty uroginekologicznego (płatną), który doradzi, jak zająć się blizną, zmniejszyć ewentualne dolegliwości bólowe i zadbać o mięśnie dna miednicy. To wszystko ułatwia rekonwalescencję po cesarskim cięciu.
Higiena osobista i pielęgnacja po cesarskim cięciu
Pierwsza wizyta w toalecie po cesarskim cięciu może być trudnym przeżyciem. Osłabienie, dyskomfort, ból, poczucie braku kontroli nad mięśniami – to wszystko normalne dolegliwości, które z czasem miną. Jeśli poczujesz, że nie możesz się wysikać, polej krocze letnią wodą. W razie problemów z wypróżnieniem możesz poprosić pielęgniarkę o czopek.
Jak pielęgnować bliznę? Na ranie po cesarce będziesz mieć opatrunek, którego nie powinnaś moczyć. Zdejmuje się go dzień lub dwa po cesarskim cięciu. Później ranę najlepiej myć delikatnym, hypoalergicznym, bezzapachowym mydłem (np. takim dla dzieci) i dokładnie osuszać jednorazowym ręcznikiem. Noś przewiewne ubrania, które nie urażają okolic rany, i jak najczęściej ją wietrz. Jeśli coś zacznie się dziać z raną po cesarskim cięciu, nagle zrobi się bardziej bolesna, zaczerwieniona, pojawi się opuchlizna lub wydzielina – koniecznie pilnie skonsultuj się z lekarzem lub położną.
Kiedy można bezpiecznie zajść w ciążę po cesarce?
Poród przez cesarskie cięcie to poważna operacja, po której ciało potrzebuje czasu, by dojść do siebie. Szybka ciąża zaraz po cesarce grozi poważnymi powikłaniami. Przyjmuje się, że między porodami powinny minąć co najmniej dwa lata – w tym czasie organizm zdoła się odpowiednio zregenerować, a przecięte tkanki mocno zrosnąć. To znaczy, że jeśli planujesz kolejną ciążę, powinnaś odczekać ze staraniami minimum rok i trzy miesiące. Rekonwalescencja po cesarskim cięciu może trwać też dłużej lub nieco krócej. Tę sprawę zawsze warto omówić ze swoim lekarzem.
Przeciwwskazania dla cesarskiego cięcia
Zwykle mówi się wiele o wskazaniach do cesarki, jednak istnieją również przeciwwskazania. Jednym z najważniejszych jest trombofilia, czyli wrodzona choroba genetyczna, objawiająca się skłonnością do zakrzepicy i nadkrzepliwości krwi. Obecność zrostów w powłokach brzusznych, blizn i bliznowców może sprawić, że wykonanie operacji będzie bardzo trudne. Duża otyłość pacjentki także wpływa na to, jak przebiega cesarskie cięcie, może też mieć znaczenie dla tego, ile trwa cesarka. We wszystkich tych przypadkach wskazany jest poród naturalny, chyba że u dziecka lub matki wystąpi zagrożenie życia.
Seks po cesarce
Podobnie jak po porodzie naturalnym, rekomenduje się odczekać ze współżyciem minimum od czterech do sześciu tygodni. Po tym czasie umownie kończy się połóg. Możesz iść na wizytę kontrolną u ginekologa, żeby sprawdził, czy wszystko goi się prawidłowo.
Cesarskie cięcie czasem sprawia, że niektóre pozycje wywołują dyskomfort czy ból. Weźcie to pod uwagę i wybierzcie taką, która pozwoli ci cieszyć się chwilą bez strachu, że urazisz ranę. Na pierwszy seks po porodzie może przydać się lubrykant, bo zmiany hormonalne, szczególnie w połączeniu ze zmęczeniem i stresem, wpływają na naturalne nawilżenie pochwy.
Na koniec: pamiętaj, że płodność po porodzie wraca w różnym czasie, a karmienie piersią nie jest metodą antykoncepcji – dlatego warto przedyskutować kwestię zabezpieczenia się przed kolejną ciążą. Po cesarce rekonwalescencja może trwać dłużej niż po porodzie naturalnym.
Dodaj komentarz